BLÄCK ROKIT? Ei-ei-ei – BLÄCK RAIDER!

Mõnest asjast lihtsalt ei saa aru. Nagu ka mõnest inimesest. Tom Waits on tore mees. Paljude sõnul intelligentse inimese seksisümbol. Kui näitasin tema muusikavideosid oma täditütrele ja käisin välja sama väite, siis vangutas ta arusaamatult pead. Seksisümbol? See on ju mingi kole, karvane onkel, koleda, karuse häälega. Ja sõnadest ei saa mõhkugi aru. Nõbu jäigi pead vangutama.

Samamoodi vangutan mina tihti pead teatrisaalist lahkudes. Iseenesest oli kõik ju nagu olemas: lava, näitlejad, dekoratsioonid, muusika, sõnad, kired, vaheaeg ja mitmed vaatajad  ütlesid, et laval nähtu oli kohe eriliselt nauditav. Nauditav? Ma jäängi pead vangutama.

Kahe eelneva näite puhul hakkab välja joonistuma teatavaid sarnasusi: mõlemas jääb vaatlejal (nõbu/mina) miski kahe silma vahele või jälgitakse objekti kuidagi valesti – kas liiga kitsalt või liiga ükskõikselt. Või eelarvamusega. Midagi on igatahes nihu.

Tom Waitsi ja nõo näide tundub kergemini lahendatav. Mida ikkagi tähendab intelligentse inimese seksisümbol? Aga muidugi! – Tom Waitsi mojo ei jõua vaataja hingesoppidesse mitte läbi silmade, vaid hoopis läbi aju. Tomi laule kuuldes hakkavad targa inimese ajusagarad erutusest kihelema, lähevad pöördesse, kuigi vastu ei vaata Brad Pitti veatu naeratus. Tom haarab publikut teiste võtetega, kui üldiselt on harjutud.

Ja loomulikult, mõnede jaoks näeb ta ikkagi nii pagana magus välja, et kui saaks, siis haukaks kohe tüki (tervitusi härra Lecterile!).

Üritame seda lahendit üle kanda teisele näitele: istudes Kultuurikatla külmas saalis ja silmitsedes VAT Teatri kauaoodatud projekti tulemust, pidin endalt küsima: mis teisi kanaleid peaksin kasutama, et minu ees toimuv mind liigutaks? Kaasa haaraks? Mõtlema paneks? Sest, pagan küll, „Black Rideril“ on ju kõik olemas: tõeliselt äge, vertikaalset silmailu pakkuv lava, näitlejad, vägevad kostüümid, muusika, sõnad, kamaluga kirgi, isegi videoinstalatsioon (aga vaheaega polnud, aiaiai), kuid ma ei läinud põlema, ma ei särisenud põnevusest, ma ei tahtnud teada, mis saab edasi. Püüdsin kasutada erinevaid võtteid: vaata mõttega, kuula südamega, haara tundega, loe ridade vahelt, jälgi publikut ja püüa saavutada nende reaktsioonidega sünkroonsust. Miski aga ei aidanud…

Oli küll hetk, üks väga eriline moment, kui hoidsin põnevusest hinge kinni: päris alguses, kui põdrasarvedega tegelased ükshaaval vahakujudena külmkappidest välja ronisid ja oma hingetu pilguga pealtvaatajaid piidlesid. Olin justkui kauaigatsetud õudusunenäos.

Ja siis algas kabaree.

Mõned asjad tuleb enne tarbimist pea sisse raiuda: Tom Waits on intelligentse inimese seksisümbol ja „The Black Rider“ on groteskne (nalja)lugu, muusikaline trall, Lauri Saatpalu ja Sandra Uusbergi fantastilised lauluhääled, Raivo E. Tamme muljetavaldav falsett, Ago Sootsi osav kehatöö ja tõepoolest vaimustav, liikumisele innustav lavakujundus (Kathrin Hegedüsch, ich liebe dich!), kuid muud ei tasu sellest oodata. Eriti veel loost: kogu kamp võiks sama hästi anda kontsertõhtu ja kõik oleks ikka tipp-topp. Enamike vaatajate meel on kuhjaga lahutatud.

Ja jällegi tõuseb esile Tom Waitsi tarkus. Ta valis ühe universaalse narratiivi (pm Fausti loo), ladus raamistikku terve hulga ägedaid laule ja nimetas selle taskuooperiks. Vot see on seksikas kavalus (eriti, kui Waits oli oma tiimi valinud nii seksikad mehed, kui Robert Wilson ja William S. Burroughs). Võib-olla olidki tal teised eesmärgid, nagu polnud Peeter Ojalgi plaanis luua Bläck Rokitiga just väga sisutihedat muusikat. Samas ei ole see etteheide: Oja teadis, mis nišši ta rihib ja tulemuseks oli surematus (vähemalt IT-maailmas). Aga selle peab ära tabama.

Mis puutub minu probleemi, siis selgust pole ma siiani saanud. Ma vaatan kuidagi valesti, ootan midagi, aga seda ei tule… tahan, aga ei saa. Ma ei taba õiget asja ära, kogu aeg proovin leida midagi, mida pole. Veel on vaja kõvasti-kõvasti-kõvasti harjutada…

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Advertisements
%d bloggers like this: