Idioodist ja Woodyst

käisin eile kinos, Dostojevski/ Sarneti “Idiooti” vaatamas. noh, teadsin, et selle kallal virisetakse, aga ei tahtnud lasta ennast mõjutada. läksin uskuma. Risto Kübar pealekauba, eks. amen to that.

ja…… kuidas seda kõik nüüd kokku võttagi. Dostojevski, for christ’s sake. mu lemmikkirjanik läbi aegade, totaalne emomees. kired möllavad raamatulehekülgedel nii, et võtab käe värisema. aga ekraanil….. esiteks, ja see on kõige tähtsam, tuleb mainida üht – eestlased sakivad meeskonnatöös. ja that’s it. film on meeskonnatöö. pole oluline, kas see on režissööri, produtsendi, kelleiganes süü, kui lõpptulemus ei ole toimiv tervik. kahju on, kuratlikult kahju on nendest inimestest, kes panustasid hingega. aga jah, ühesõnaga, istusin kinos ja mõtlesin, et kuidas siis seda asja analüüsida. ja vat selleni jõudsin – tulebki osadena lahti võtta. tulemus on siin:

*režissöör-stsenarist. terve ühiku kõige nõrgem lüli. Dostojevski hingerebestavast draamast on saanud mage mannapuder. dramaatiline kõver on surnuks pekstud ja lebab murul nagu kanepiuimas hipi. lavastajatöö on kaadrid venitanud groteskini ja jääb mulje aegluubis vaadatavast Charlie Chaplini filmist.

*operaator. hea töö.

*valgustaja. geniaalne. ausalt.

*helitehnik. pole vaja nii palju pingutada. pole vaja kuulda, kuidas Mõškin neelatab. ei ole ju? jätab vastikult amatöörliku mulje.

*helirežissöör. muusikavaliku osas – väga, väga hea töö.

*kunstnik, kostüümikunstnik jms bande. lummav. see murtud toonides 70-ish kraam, lo-fi, vapustav. kas just põhjendatud, aga vapustav. nostalgia tapab lihtsalt oma headusega, “Hukkunud alpinist” ja “Siin me oleme” ja “Karoliina hõbelõng” ja  ja…..visuaalne külg on selle filmi kõige tugevam külg, selle eest andestab nii mõndagi.

*näitlejatöö. seinast seina. Ristol on, mida vaja, ainult et… (režissöör taaskord?) Mõškinist on tõesti saanud idioot. Dostojevski originaalis on idioodid hoopis need lugejad, kes ei saa aru, et Mõškin ainuke normaalne inimene. see ju autori enda alter ego. Ragne Veensalu – jumal ole sinu eest kiidetud! ja kõige, kõige, vapustavama rolli teeb…. tatata! Juhan Ulfsak. miniatuurses kõrvalrollis. vaadake teda. vaadake uuesti. see mees oskab. usute teda? jah, jah, Juhan. usume sind. oled kuradi hea. teised – vaadake uuesti, õppige.

mida tahab iga filmivaataja? uskuda seda, mida ta näeb. mõelge sellele.

aga need metatasandi viited. pistke te need õige endale….. jah, ma olen ka aru saanud, kohustuslik kraam. aga ikkagi  – vihik pealkirjaga “Hamlet”???

ja siis.

“Midnight in Paris”. Woody Allen. romantiline draama/komöödia. jah, see on Hollywood ja sellepärast me teda armastamegi. see vastab meie ootustele, see mängib nende ootusetag ja see lubab meil jõuda “õige” lahenduseni. oh -hoo. ja see on ilus. kujutate ette? Woody? see küüniline mees? jah, see küüniline mees…. noh, mis siin ikka rääkida, lahe armastuslugu, kirjutamisest, armastusest, ilust, erinevatest aegadest… võluv, magus, armas, hea. tahaks niimoodi elada, palun. tahaks selliseid filme teha. jah, need ei avarda meie horisonte. jah, need kõnetavad meie hinge. unistused, et kusagil on keegi…. et see keegi saab aru…. et me leiame teineteist üles ja… ja… ja…

kurat, mida tähendab režissööri haare tegelikult. see tähendab, et on loodud tervik. see tähendab, et pole midagi üleliigset, et on palju erinevaid toone, mängulisust, ilu, lihtsust. see tähendab, et me saame aru, aga läheme mänguga kaasa ja laseme ennast eksitada ja meil on selle üle hea meel. ja me kuratlikult naudime seda mängu.

ja see ongi mängu tegelik ilu.

Advertisements

One thought on “Idioodist ja Woodyst

  1. Janika ütles:

    Käisin vaatasin ka mõlemad filmid ära. Idioodist oli kahju. Viimased 3/4 filmist oli nagu laiba kõrval seismine. Üldiselt nõustun sinuga, kuigi Ulfsakit laval/rollis nähes tekib tihti tunne, et ta tegeleb eneserahuldamisega. Tal on juba endal nii hea, et publiku olemasolu teda ei huvita. Mulle kuidagi ei istu see.

    Allen on aga kuidagi oma teravuse kaotanud viimaste filmidega. Ilus on küll, aga miski on puudu, mida ma olen harjunud tema filme vaadates saama. Kõik on kuidagi natuke imal ja moraliseeriv.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Advertisements
%d bloggers like this: