Rant

Chuck Palahniuk (s. 1962) ei ole ilmselgelt ühte lausesse mahutatav. ta on ikkagi omaette fenomen ja väärib vähemalt wikipedia-mahus keskendumist.  “Ranti” kirjutas ta  aastal 2007, nii et see ei ole rangelt võttes uus looming. aga sellegipoolest on see teos, milles on nii mõndagi uut ja head, eriti näitekirjaniku jaoks. Palahniuk nimelt on (siin ja üldse) vormistamise geenius. tegelt ka. tal on alati huvitav keskne idee, aga mitte selles ei ole tema tugevus, vaid detailides ja info kasutamise  tehnikas. käsitööoskuse poolest on talle raske võrdset leida. ja kui me mõtleme sellele, et keskmine lugeja loeb nüüdsel ajal kõike keskmiselt kiiremini ja keskmiselt pindmisemalt, siis on rabavad detailid kahtlemata asendamatud selleks, et tähelepanu üleval hoida.

“Rant” räägib fantastilise loo Buster “Rant ” Casey’st, kes on raamatuajaloo kuulsaim “patient zero”, ehk siis marutõve epideemia algataja, kes levitas seda enneolematu võimekusega. Rant on kultuseobjekt, kellest räägitakse shokeerivaid lugusid ja kelle gramuurne surm politsei eest põgenemisel tekitab sensatsioonilisi vandenõuteooriaid. lisaks veel paras annus müstitsismi ja mõistuseväänamist, kui tuleb rinda pista aja ja ruumiga, mis raamatus tegutseva Party Crasherite seltskonna jaoks kaotavad varastel hommikutundidel ja suurematel kiirustel sõites igasuguse tähenduse.

aga allpool veel mõned miinused ja plussid (sügavalt subjektiivsed, eksole):

MIINUSED

* megahulk tegelasi. seriously. nende loetelu raamatu lõpus on kolm lehekülge pikk. tulemus: mitte kellegagi ei teki sügavamat suhet. see on aga sümpaatia, afektsiooni ja lugemishuvi kestvuse jaoks asendamatult vajalik.

* ümberjutustuse vorm. no ei ole midagi eba-apetiitsemat, kui lugu, mis on enne jutustama asumist ammu otsa saanud. et whatever comes, see on niikuinii ära olnud ja milleks muretseda. täielik erutuse-killer.

* peategelase ühekülgsus. Rant käib ja laseb ennast hammustada, nuusib ja välgutab musti hambaid ning näitab oma head südant ja sügavat tõearmastust. that’s about it. natuke vähe ühe inimese jaoks, aga mõistame, et tegu on ümberjutustusega, seega näeme vaid seda osa temast, mida teised on täheldanud. teiste inimeste nägemus on alati karikatuurne ja kallutatud. paratamatu.

* paksus. no maitea, mis see on, aga hirmutab. vaatad, et jube palju juba loetud, aga raamat ikka veel kestab ja kestab. see ei ole küps suhtumine, aga mul on kiire. ja kõigil nendel inimestel seal väljas. iga jumala päev.

PLUSSID:

* detailid. no ei tea kedagi, kes mõtleks välja nii sürre olukordi, nagu Palahniuk, ja kes kaevuks nendesse (valdavalt naturalistliku maiguga) olukordadesse äärmise põhjalikkusega. naiste kasutatud hügieenisidemed. kasutatud kondoomid. inimeste lõhn. siseelundid, mürgised putukad ja nende mõjud. kurioossumid ja paradoksid maailma ajaloost. põnev ja hariv ühekorraga ning kui sisemine okserefleks maha suruda, siis kahtlemata üpriski tabav.

* keskne idee, et aeg pole spiraal ega võrk, vaid nagu raamat. kõik asjad on kogu aeg olemas ja omavahel parandamatutes seostes ja kõik, mis on, on kogu aeg. peategelane ütleb küll, et “see tulevik, mis meil on homme, pole seesama tulevik, mis meil oli eile,” aga ta valetab. ta on parandamatult stuck oma kinnisel orbiidil ja see orbiit kestab igavesti. omamoodi versioon lõputust küünlapäevast. igati fastsineeriv mõte.

* autori käekiri. meeldib minimalism ja isikupära ja konkreetsus. ei ole segi aetav kellegi teisega. brutaalne ja masohhismist nõretav, aga ehe.

kõige suurem pluss on see, et see paneb mõtlema. pole kahtlustki. iga teos on täpselt nii hea, kui palju on sellest sündivat uut energiat ja inspiratsiooni. soovitan lugeda ja omal nahal kogeda.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Advertisements
%d bloggers like this: